Doğal Soğutmalı( Fog ) Soğutma Üniteleri

TİMFOG MÜHENDİSLİK Tarafından geliştirilen ve fabrikalar, atölyeler, seralar ve diğer büyük kapalı alanlarda serinletme ve nemlendirme yapmak amacıyla geliştirsiğimiz FOG-COOLİNG cihazı şirketimizin ilk patentli ürünü olarak diğer ürünlerimiz arasında yerini aldı. Yaklaşık 4 yıllık bir çalışmanın ürünü olan ve soğuk depolarda endüstriyel nem kontrolü yapmak amacıyla geliştirilmiştir.

Günümüzde kullanılan soğutma ve nemlendirme sistemleri, özellikle havaya veya yere direkt olarak su püskürtülmesi veya sulu bir ortamdan havanın fan yardımıyla geçirilmesi ile çalışmaktadır. Bunun yanı sıra santrifüj tipi nemlendiriciler de kullanılmaktadır. Evaporatör önüne konan yüksek basınçlı nemlendirme sistemlerinde, ürünlerin üzerine düşen su zerrecikleri nedeniyle ürünlerin kalitesinin bozulması, sistem kapandığında nozullardan su damlamaya devam etmesi, bağlantı noktalarında ayrılmaların olması gibi sorunlar bulunmaktadır. Bugün birçok yerde kullanılan cooling-ped uygulaması ise %80’i aşmayan verimi , selülezik esaslı ıslak materyalin kısa ömürlü oluşu ve üzerinde zamanla bakteri birikmesi gibi dezavantajları bulunmaktadır. FOG-COOLİNG %99 ‘a varan verimi ile benzersiz bir ürün olup hijyen ve verimli kontrol açısından özellikle insan yaşayan mahaller için tasarlanmıştır.

Yeni geliştirdiğimiz bu ürün, nemlendirilecek ortamda bulunan iç ünite ve nemlendirme cihazı dış ünitesinden oluşmaktadır. Dış ünite suyu yüksek basınç pompasında (50-100 bar) basınçlandırılarak iç üniteye göndermektedir. Buradaki nozül uygulamaları ise kollektörde parçalanan su ( milyarlarca 5-30 mikron boyutlarında zerrecikler halinde ) soğuk sis haline gelir, damla tutucudan geçerek fanlar vasıtasıyla emilmekte, %99’a kadar nem oranına sahip ancak su damlacığı içermeyen bir halde istenen ortama iletilmektedir. Dış ünitedeki elektronik panel, ortamdaki nem sensörü, iç ünite nem kontrol paneli sayesinde fan-rezistans-pompa-elektrik motoru gibi ekipmanları bir yazılım eşliğinde kontrol etmektedir. Dış üniteye birden fazla iç ünite bağlanmasıyla çok büyük hacimler çok düşük enerji harcayarak hem soğutulabilir hem de nemlendirilebilir.

Özellikle büyük hacimler için geliştirilen bu sistem merkezi bir kontrol paneli ile istenilen hacimdeki iç üniteleri özel bir yazılım vasıtasıyla birlikte ya da birbirinden bağımsız olarak kontrol edebilmektedir. Timfog sisleme ağında 100 bar ve üstü basınca dayanabilecek paslanmaz çelik borular ve bağlantı elemanları kullanılmaktadır.

Ana hat bağlantıları yüksek basınç hortumları kullanılmaktadır. Sisleme hattı, Nozüller, bağlantı parçaları, nozzle gövdelerinin her biri paslanmazdır. FOG-COOLİNG sisteminde pres bağlantı elemanları kullanılmaktadır. 316 Paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş bulunan press bağlantılar serinletilmiş havanın güvenilir bir şekilde iklimlendirlecek alan içinde yayılmasını sağlar. Geniş hacimlere yerleştirilecek cihaz kapasiteleri, sözkpnusu hacmin büyüklüğüne ve gerekli sıcaklık ve nem değerlerine göre projelendirilip kullanıma hazır, paket ürünler olarak tasarlanmaktadır. Soğutulacak alanın büyüklüğüne göre 1.3 lt den 135 lt ye kadar kapasitelerde seçim imkanı bulunmaktadır.