Soğuk Depo Nem Cihazları

TİMFOG MÜHENDİSLİK Tarafından geliştirilen soğuk depo nemlendirme cihazı şirketimizin ilk patentli ürünü olarak diğer ürünlerimiz arasında yerini aldı. Yaklaşık 4 yıllık bir çalışmanın ürünü olan ve soğuk depolarda endüstriyel nem kontrolü yapmak amacıyla geliştirilmiştir. Günümüzde kullanılan soğutma ve nemlendirme sistemleri, özellikle havaya veya yere direkt olarak su püskürtülmesi veya sulu bir ortamdan havanın fan yardımıyla geçirilmesi ile çalışmaktadır. Bunun yanı sıra santrifüj tipi nemlendiriciler de kullanılmaktadır. Evaporatör önüne konan yüksek basınçlı nemlendirme sistemlerinde, ürünlerin üzerine düşen su zerrecikleri nedeniyle ürünlerin kalitesinin bozulması, sistem kapandığında nozullardan su damlamaya devam etmesi, düşük sıcaklık nedeniyle su taşıyan borularda donma oluşması sonucu bağlantı noktalarında ayrılmaların olması gibi sorunlar bulunmaktadır. Santrifüj tipi nemlendiricilerin kullanılması durumunda soğuk hava depolarında var olan sistemlerin kapasite açısından yetersiz kalması, sistemlerin pahalı sistemler olması ve merkezi soğuk oda otomasyonuna bağlanamaması ayrıca merkezi olarak izlenememesi gibi sorunlar bulunmaktadır.

Yeni geliştirdiğimiz bu ürün, nemlendirilecek ortamda bulunan iç ünite ve nemlendirme cihazı dış ünitesinden oluşmaktadır. Dış ünite suyu yükse k basınç pompasında (50-100 bar) basınçlandırılarak iç üniteye göndermektedir. Buradaki nozül kollektöründe parçalanan su (milyarlarca 5-15 mikron boyutlarında zerrecikler halinde) soğuk sis haline gelir, damla tutucudan geçerek fanlar vasıtasıyla emilmekte, %98’e kadar nem oranına sahip ancak su damlacığı içermeyen bir halde istenen ortama iletilmektedir. Dış ünitedeki elektronik panel, ortamdaki nem sensörü, iç ünite nem kontrol paneli sayesinde fan-rezistans-pompa-elektrik motoru gibi ekipmanları bir yazılım eşliğinde kontrol etmektedir.

Dış üniteye birden fazla iç ünite bağlanmasıyla büyük soğuk depolar bağımsız olarak merkezi bir biçimde kontrol edilebilmektedir.

Özellikle çoklu depo sistemleri için geliştirilen bu sistem merkezi bir kontrol paneli ile soğuk depolar için geliştirilmiş özel bir yazılım vasıtasıyla her soğuk depoyu birbirinden bağımsız olarak kontrol edebilmektedir. Timfog sisleme ağında 100 bar ve üstü basınca dayanabilecek paslanmaz çelik borular ve bağlantı elemanları kullanılmaktadır. Ana hat bağlantıları yüksek basınç hortumları kullanılmaktadır. Sisleme hattı, Nozüller, bağlantı parçaları, nozzle gövdelerinin her biri paslanmazdır. Timfog soğuk oda sistemlerinde pres bağlantı elemanları kullanılmaktadır. 316 Paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş bulunan press bağlantılar güvenilir uzun ömürlü bağlantı olanağı vermesinin yanında aşırı soğuk sıcak dalgalanmalarında boru ağında bağlantı noktalarından ayrılma olasılığını ortadan kaldırır. İç Ünite dış ünite arasındaki bağlantılar 200 bara kadar dayanıklı hidrolik hortumlarla sağlanmaktadır. Bağlantı son derece kolay rekorlu bağlantı olup , her iç ünite bağımsız olarak istenildiğinde bağlantısı sökülerek diğer bir depo için kullanılabilir. Timfog soğuk oda Evaporatif İklimlendirme sistemleri timfog mühendislerinin geliştirdiği teknikle elde edilen nemin bol hava yardımı ile soğuk oda içerisinde yayılmasını sağlar. Kullanılan özel rezistanslı kablolar, boruların ve nozüllerin içerisindeki suyun donmasını önler. Oda içine yerleştirilecek cihaz kapasiteleri, soğuk oda büyüklüğüne ve ürün cinsine göre projelendirilip kullanıma hazır, paket ürünler olarak tasarlanmaktadır.

Ana üniteler 4 kısımdan oluşmaktadır:

1-Pompa ünitesi
2-Filtre ve su grubu
3-Elektrik Panosu
4-Oda sayısına göre ayarlanmış Kollektör grubu.
Projeye bağlı olarak tesbit edilen sisleme kapasitesine göre ana üniteler tasarlanarak üretilmektedir. Projenin büyüklüğüne göre 1.3 lt den 135 lt ye kadar kapasitelerde seçim imkanı bulunmaktadır.